Je Váš majetek dostatečně pojištěn?

Podpojištění. Skrytá hrozba, když dojde ke škodě na majetku

Vichřice, požár, povodně nebo prasklé topení. To jsou běžná rizika, která ohrožují nemovitosti a domácnosti. Pak je tu ale další hrozba, která se projeví, až když ke škodě dojde. Je to podpojištění. Kvůli němu od pojišťovny nedostanete z pojistného plnění dostatek peněz na opravy nebo pořízení nového vybavení. Stačí pár let pojistku neaktualizovat a tento problém se může týkat i vás. Dá se tomu ale snadno předejít.

K podpojištění dojde, máte-li nemovitost pojištěnou na nižší částku, než je její reálná hodnota, za kterou by šla nemovitost znova postavit či pořídit. Podívejme se na jednoduchý příklad.Nemovitost má pojistnou hodnotu dva miliony korun, ale pojistná částka je nastavena jen namilion (tedy poloviční). Pokud by například dům zachvátil požár a došlo ke škodě ve výši sto tisíc, pojišťovna nemusí podle občanského zákoníku vyplatit celou částku, ale plnění může krátit ve stejném poměru, v jakém je pojistná částka k hodnotě nemovitosti. V tomto případě by to bylo o polovinu, pojišťovna by tak vyplatila jen 50 tisíc.

Podpojištění hrozí především nemovitostem a domácnostem, kde je starší pojistka. Ta mohla před lety zcela vyhovovat, ale je nutné jičas od času zkontrolovat a případně aktualizovat. Doporučuje se to udělat alespoň jednou za tři roky a také po každé rekonstrukci, či stavební úpravě.Ceny prací a stavebního materiálu v posledních letech prudce stoupaly, a to nemluvíme jen o raketovém zdražení v poslední době. Obojí výrazně ovlivňuje i hodnotu nemovitosti na její opravu, či znovupořízení. V řadě případů je tento nárust i o desítky procent.Rozdílně se pojišťovny staví i k pojištění samostatně stojících staveb jako jsou garáže, skleníky, ale i bazény nebo vířivky. Některé pojišťovny to pojišťují jako součást hlavní nemovitosti a některé jako tzv. vedlejší stavby.

Podobně nedostatečné mohou být limity nastavené třeba i u pojištění domácnosti. Stačí si pořídit nový nábytek do obýváku nebo novou kuchyňskou linku a cena vybavení rázem poskočí výrazně nahoru. Plnění od pojišťovny v případě škodní události by pak nemuselo stačit.

Doporučujeme tedy smlouvy projít a ověřit, zda jsou částky nastavené správně. Díky aktuálním slevám a akcím pojišťovennebo s přechodem k jiné pojišťovně je klidně možné, že dokonce ušetříte. S prověřením vaší smlouvy a porovnáním dostupných nabídek vám rádi pomůžeme.

A další dobrá zpráva, pojištění nemovitosti lze uzavřít i online, takže vaše rouška může zůstat viset klidně doma na věšáku.

 

Webdesign by Lewest.cz