Úvěr na auto - sázka do loterie

Záleží na tom, jak velkou zvolíte akontaci, na jak dlouho se zadlužíte i jaké vyberete pojištění. Kdo si dnes pořizuje auto na splátky, sáhne ve většině případů po úvěru. Ten za poslední roky dokonale převálcoval kdysi dominantní leasing. Mohou za to hlavně změny daňové legislativy. Ale výhoda je i v hlavě: benefit úvěru spočívá v tom, že se člověk rovnou stává vlastníkem vozu. Lidé také pochopili, že produkty na bázi úvěru mají větší flexibilitu. Lze je předčasně splatit nebo naopak prodloužit, vkládat mimořádné splátky a podobně. Však úvěrové financování zaujímá v současnosti sedmdesát až osmdesát procent obchodů.

Souhrnně se dá říct, že podmínky pro leasing a úvěr jsou pro konečného zákazníka shodné. A to včetně ceny. Hlavní rozdíly spočívají v tom, zda je zákazník plátcem DPH. Při využití úvěru se zákazník stává okamžitě vlastníkem vozu, ale při finančním leasingu k tomu dochází až po splacení a ukončení smlouvy. V případě, že je zákazník plátcem DPH a využije pro pořízení vozu úvěr, může si ihned uplatnit nárok na celou daň z pořizovací ceny vozu.

Co znamená značkové financování? Cena, z níž se počítá financování auta, je opticky nižší. Dnes běžně o 40 000 Kč. V důsledku taková sleva nemusí znamenat vůbec nic – záleží na tom, jak je nastavená úroková sazba. To, co někteří nazývají slevou, ve skutečnosti klidně může zastupovat odloženou splátku rozloženou do doby financování a navíc navýšenou o úrok. Pokud jde o nulové navýšení, může společnost „dohnat“ zisk na dražším pojištění.

Co znamená
• RPSN (roční procentní sazba nákladů): Číslo, jež má spotřebiteli umožnit lepší vyhodnocení (ne)výhodnosti úvěru. RPSN udává procentní podíl z dlužné částky, který musí spotřebitel zaplatit za období jednoho roku v souvislosti se splátkami, správou a dalšími výdaji spojenými s čerpáním úvěru.
• Splátka předem (akontace): První splátka úvěru nebo leasingu, zpravidla v jiné výši než následující pravidelné splátky. V akcích může být dokonce nulová.

• Úroková sazba: Procentní vyjádření odměny za půjčení peněžních prostředků za určité období (rok).

• Zůstatková hodnota: Jde o hodnotu, kterou má podle smlouvy auto při řádném ukončení smlouvy.

Leasing se drží hlavně díky své operativní odnoži. A odborníci se shodují, že nejen pro podnikatelské subjekty bude v nejbližší budoucnosti nabývat operativní leasing na významu. V západní Evropě už běží i pro fyzické osoby. V Česku se zatím naplno nerozjel kvůli zdejší platební morálce – a s tím spojeným zvýšeným rizikem úvěrových společností.

Pokud si vybíráte úvěr, sečtěte opravdu všechny náklady: tedy akontaci, součet splátek, poplatek za zprostředkování, zůstatkovou cenu a veškeré ostatní poplatky.

Hlavním ukazatelem výhodnosti úvěru či leasingu je takzvaná roční procentní sazba nákladů (RPSN), jež udává procentní podíl z dlužné částky, který musí člověk se vším všudy uhradit během jednoho roku. Určitě nepřecházejte kolonku pojištění a povinného ručení. Ty se dnes kolikrát stávají tím jediným, na čem mohou firmy poskytující úvěr vydělat – to v případě, že jde o ten s takzvaným nulovým navýšením. To představuje nulový úrok pro zákazníka.

 

Webdesign by Lewest.cz