Současná pandemie - jak se k tomu postavit a jak v tom žít?

Situace, která nyní probíhá, je pro všechny nová. Krizí již bylo několik. Nyní je to ale jiné. Máme strach o vlastní život, životy svých blízkých, a aby toho nebylo málo tak se zavírají mnohé provozy. Živnostníci musí zatím bez jakékoli náhrady zavírat své obchody, provozovny,…. Mnozí zaměstnaní se bojí o svá místa. Do toho splácíme hypotéky, úvěry a přemýšlíme nejenom nad svým zdravím, ale také jak to všechno ekonomicky ustát.

Je to všechno ale opravdu tak zlé, nebo se dá i na této situaci najít nějaké pozitivum?

Vláda udělala mnohá opatření, díky kterým se většině z nás začalo dostávat té nejdražší “komodity”, kterou jsme postrádali a tou je čas. Čas být se svojí rodinou, čas věnovat se sami sobě, čas věnovat se koníčkům. Tato doba byla velmi hektická, kdy jsme byli nuceni být dlouho v práci, abychom uživili svoje rodiny.

Většina z nás s jazykem na vestě probíhala celým dnem, od rána do večera honbou za penězi, za uživením rodiny a dopřání si určitého komfortu. Večer si vzpomněli, že jsme svým dětem sotva dali polibek na čelo a popřáli dobrou noc. Nyní jsme dostali dar, dar v podobě času, který za normálních okolností nemáme. Dar, jak svým rodinám můžeme vynahradit to, co jsme jim dlouho nedávali. Vždyť největší štěstí je vidět úsměv svojí rodiny. Vidět zářící očička dětí, se kterými hrajeme “člobrdo”, anebo cokoli jiného, co jim dělá radost.

V toto velmi těžké období je důležité, abychom tento čas neprobděli a ve chvíli konce karantény nezjistili, že jsme vlastně celý čas strávili neefektivně, nevyužili jej. Pojďme jej využít, pojďme tomuto času dát zelenou. Zelenou k tomu, aby nás posunul o krok dále. Vždyť s úsměvem jde všechno lépe.

Uvědomme si, že ti kdo jsou doma, tak i přes tuto velmi složitou situaci určitým způsobem vyhráli. Mluvil jsem se svým kamarádem, který pracuje jako záchranář, jezdí v sanitce a je u všeho jako první. Všude kolem sebe slýcháme, jak to doktoři, a všichni v této první linii, mají složité a těžké. Když to slyšíme takto obecně ze všech stran tak to možná v nás nezanechá až takový emoční následek a trochu to přehlížíme. Tento kamarád mi ale vyprávěl, jak to chodí u nich. Se zatajeným dechem jsem jej poslouchal a velmi to s ním prožíval.

Nikoho nezajímá, že má doma 4 měsíční dceru. Měli na celou sanitku jednu roušku, kterou si střídali. Jezdit musí v podstatě do konce sil. Aby si vzal dovolenou a odpočinul si, na to nemá nárok. Všichni tito lidé v “první linii” si zaslouží obrovský obdiv a naše velké díky. A to včetně prodavaček, řidičů, lékarníků,..

Tito lidé nedostali zmíněný dar času, nemohou se více věnovat svým rodinám, více se věnovat samy sobě.

Je krásné vidět, jak se celá planeta jakoby znovu nadechla. Celá republika se spojila, začala šít roušky, pomáhat seniorům, zdravotně postiženým, zkrátka všem, kdo to potřebují. Naši doktoři, zdravotníci, policisté, hasiči, vojáci a spousta dalších za nás bojují v přímém ohrožení života.

Je krásné, co pro sebe jsou lidé schopni udělat a na druhou stranu děsivé, že někdo i této krizové situace dokáže zneužít. Jsou případy fiktivních prodejců roušek, případy vykradených seniorů,…

Dnešní situace je typickou, kde zde má kvalitní finanční poradce své důležité místo a kdy jsou vidět výsledky jeho práce. Právě toto extrémně složité a nejisté období má dopady na finanční situace jednotlivých lidí. Finanční poradce je v této chvíli přítel, který chce pomoci svému klientovi, aby toto zvládl ekonomicky co nejlépe.

Sám jsem dostal nespočet dotazů, jestli klienti mohou žádat o plnění z pracovní neschopnosti, když jsou v karanténě. Vždy vysvětluji, že je velmi důležité se na tuto situaci dívat pragmaticky. Pokud jsem v karanténě pouze na pozorování a neprojeví se u mě daná nemoc, tím v neschopnosti nemám důvod být, tak se karanténa neproplácí. Pokud se u mě nemoc projeví, tak na pojistné plnění nárok mám. Následně je ale potřeba podívat se na jednotlivé instituce a jejich konkrétní podmínky, nastavení karenčních lhůt atp.

Nyní se již delší dobu hovoří o odkladu splátek spotřebitelských a hypotečních úvěrů. Banky své podmínky již zveřejnily. Možná ještě dojde k určitým změnám. V této situaci radím, že je potřeba se podívat na konkrétní situaci a to:
1. jak je na tom daná rodina/jednotlivec ekonomicky
2. u jaké instituce rodina/jednotlivec má půjčky a jaké konkrétní podmínky tato instituce poskytuje.

Obecně zmiňuji, že pokud jsme schopni své závazky bez větších problémů zvládnout, tak odklad mnohdy nedává smysl. Většina bank totiž sice počká se splácením úvěru, odloží splátku jistiny i úroku, ale úrok a poplatky stejně uhradí formou další splátky navíc. V praxi to tedy znamená, že si sice odložím splátky o 3 měsíce (o 3 splátky), ale reálně si úvěr protáhneme o 4 měsíce (4 splátky). Toto mi už ekonomicky smysl nedává. Pokud nás ale tato situace zasáhla způsobem, že nejsme schopni pokračovat ve splácení, udělejme to bezodkladně. Takto odložené splátky se nepropisují do registrů. V případě, že bychom se s nějakou splátkou zpozdili a tímto odkladem je neodložili, tak se negativně zapíšeme do registrů a tím si mnohdy na delší dobu znemožníme vzít si další úvěr.

V neposlední řadě je potřeba podívat se na vývoj trhů, tím peněz, které máme investované. Zde se tvoří velmi nepříjemná nálada a velký stres. Když se podíváme, jak strmě mnohé investiční nástroje klesají, jistě nás to nenechává chladnými a spousta z nás peníze vybírá, aby uchovali “aspoň něco”. Je potřeba si ale uvědomit, že pokud v krizi vybíráme “aspoň něco”, tak realizujeme ztrátu. Když se dlouhodobě podíváme na vývoj nejstarších fondů, které zažily již mnoho krizí, tak se vždy vrátily v rozumném čase na původní hodnotu a následně postupovaly opět výše. Je ale velmi důležité vhodně posoudit, v čem máme peníze zainvestované. Nabízí se zde ale otázka, jestli by v době nazývaném výprodej, nestálo za to spíše něco přikoupit. Pokud je máslo ve slevě, také jej kupujeme. Proč tedy na investice pohlížet jinak? Zároveň si ale musíme opět dát pozor na lidi, kteří chtějí této situace využít a obvolávají masy lidí se „super výhodnou investicí”.

Mějme prosím na paměti, že život máme ve svých rukách a je pouze na nás, jak s ním naložíme. Pojďme tuto situaci zvládnout s grácií, dobrou náladou a využít pozitiv.

Mnoho z nás si chce už delší dobu dopřát čas, čas na relax, odpočinek, regeneraci unaveného těla. Nyní tu možnost máme. Otevřeme si dlouho odkládanou knížku, pusťme si hudbu, kterou máme rádi a dejme si zasloužený čas.

Jste-li v situaci, se kterou si nevíte rady, nebo potřebujete pomoc, budeme rádi, když se na nás obrátíte.

Pevné zdraví, Václav Ovečka.

 

Webdesign by Lewest.cz